Zanim zaczniesz pisać, poświęć chwilę na kwestie techniczne. Jeśli piszesz opowiadanie np. na konkurs literacki, zajrzyj do jego regulaminu, gdzie podane są wymagania dotyczące czcionki, odstępów, marginesów itp. Jeśli chcesz wysłać swoją powieść do wydawnictwa, sprawdź ich stronę internetową. Jestem pewna, że w którejś z zakładek, znajdują się wytyczne, jakie musi spełniać wysłany tekst. W poniższym wpisie, pokrótce przybliżę Ci najbardziej popularne zasady.

Czcionka

Mogę się założyć, że jesteś wśród 99% piszących, którzy będą używać Worda. Znasz go i wiesz już, że aby otrzymać literę „Ź” należy wcisnąć „alt i X” jednocześnie 🙂 Otwierasz więc pusty dokument i zaczynasz od wyboru czcionki. Klikasz w menu i nagle pojawia się tyle możliwości! Stop! Nie szukaj pochyłych czy też uroczo okrągłych literek. Jeśli chcesz wysłać później swój tekst do wydawnictwa bądź na konkurs literacki, na nowo polub Times New Roman. Tak, wiem, że inne są ładniejsze, bardziej czytelne i ciekawsze, ale nic z tego. Większość wydawców oczekuje tekstów pisanych tą właśnie czcionką.

Nie od dziś wiadomo, że liczy się rozmiar 😉 W świecie pisarzy, ten optymalny to 12 pkt.

Marginesy

Tu również nie masz zbyt wielkiego pola do popisu. Ustaw je na 2,5 i nie zmieniaj. Nigdy!

Odstępy

Odstęp to ta przerwa między jedną, a drugą linijką tekstu. Jeśli chcesz pisać zgodnie z wytycznymi wydawnictw, ustaw go na 1,5. Gwarantuje, że Twoje oczy Ci za to podziękują!

Regulaminy

Ostatnia, nie mniej ważna rada. Jeśli bierzesz udział w konkursach literackich to zawsze, ale to zawsze czytaj jego regulamin. Dwukrotnie. Po raz pierwszy, żeby dowiedzieć się jak sformatować tekst. Po raz drugi, by sprawdzić, czy na pewno o niczym nie zapomniałeś i upewnić się, że to co napisałeś jest zgodne z wytycznymi. Kiedyś, dawno temu, (a może wcale nie tak dawno ;-)) napisałam tekst na konkurs literacki, którego ostatecznie nie wysłałam. Dlaczego? Źle określiłam miejsce akcji. Po prostu. Zamiast umiejscowić akcję w mieście X, wysłałam głównego bohatera na planetę Y. To, że jego statek kosmiczny wystartował z miasta X… nie stanowiło okoliczności łagodzącej. Nie tak było w regulaminie!

Jeśli zapytasz mnie, czy to już wszystko, co powinieneś wiedzieć o ustawieniach edytora tekstu, to odpowiedź brzmi – NIE. Zanim wyślesz swoje dzieło do wydawnictwa bądź na konkurs literacki, koniecznie sprawdź regulamin i dokładne wytyczne. Może się zdarzyć, że nie przyjmą tekstu, który nie będzie wyjustowany? A może, mimo wszystko chcą innej wielkości czcionki? Pamiętaj! Zawsze musisz to sprawdzić. Nie chcesz przecież, by Twoje wiekopomne dzieło przepadło, bo nie spełnia kryteriów, prawda? A uwierz mi, bywa i tak…

***

Potrzebujesz kilku słów motywacji, żeby zacząć? Jeśli tak, zajrzyj TUTAJ

A może naszła Cię ochota na czytanie? Kliknij TUTAJ i zanurz się w jednej z historii.